Lista aktualności Lista aktualności

"Wolontariat jest super", czyli sprzątamy las i wywieszamy nowe domy dla ptaków

Fundacja BGK to organizacja koordynująca działania na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży. Została powołana ponad dziesięć lat temu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a jednym z celów działalności jest popularyzacja idei wolontariatu.

To dzięki jej wsparciu uczniowie z Zespołu Szkół nr 24 w Toruniu mogli wziąć udział w projekcie pn. „Wolontariat jest super", realizowanym w minionym tygodniu na terenie Nadleśnictwa Woziwoda, przy współudziale leśników.
Dlatego dnia 10 września, w godzinach porannych, powitaliśmy grupę dzieci, chętnych do współdziałania na rzecz przyrody. Pobyt rozpoczęliśmy od zakwaterowania gości w Zielonej Szkole . Potem  był czas na krótki posiłek przy ognisku, konieczny aby zebrać siły na realizację planu dnia. Po rozdaniu materiałów niezbędnych do pracy, ruszyliśmy w las na wielkie jesienne sprzątanie.
Kolejny dzień przyniósł nowe zadanie. Na skrzydlatych mieszkańców lasu czekały nowe  domy. Każdy z uczestników akcji  był w posiadaniu własnej budki lęgowej. Pozostało tylko znalezienie odpowiedniego miejsca dla nich i rozwieszenie na drzewach. W tej kwestii dzieci mogły liczyć na nieodzowną pomoc leśniczego i pracowników leśnych.
Należy wspomnieć, że poza pracami dla lasu i jego mieszkańców, dzieci były zaangażowane we własne zajęcia oraz zajęcia edukacyjne prowadzone na terenie nadleśnictwa. Omawiane akcje terenowe rozpoczynały się pogadankami na temat śmieci, zasad ich sortowania, sprzymierzeńców lasu oraz znaczenia owadów zapylaczy. Dodatkowo, w czwartkowe popołudnie, z odpadów recyklingowych powstały karmniki dla ptaków oraz hoteliki dla owadów.
Po dwudniowym pobycie dzieci pozostawiły zauważalne efekty swojej obecności: z pobliskiego lasu zniknęły śmieci, przybyły budki lęgowe dla ptaków, przy ośrodku edukacyjnym zawisł hotelik dla owadów zapylających, a dzieci opuściły nas z nową wiedzą i doświadczeniami wynikającymi z obcowania z leśnikami i przyrodą.