Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie ograniczmy ilość odpadów w lesie!

Przyłączmy się do organizowanej przez nadleśnictwo akcji i pomóżmy zmniejszyć ilość nieestetyczne wyglądających oraz szkodliwych dla natury i człowieka odpadów w lesie.

Przedsięwziecie pn. "Czysty las jet lepszy", czyli #Zabierz5zlasu Lasy Państwowe ogłosiły w minionym tygodniu

Jak można włączyć się do akcji?

1. Należy wybrać się na spacer do lasu, zebrać min. 5 szt. śmieci i wyrzucić je do przydomowego śmietnika lub najbliższego kosza lub pojemnika umieszczonego na terenach leśnych udostępnionych na cele turystyczne. Przedtem koniecznie zróbmy zdjęcie ilustrujące „znalezisko” i polećmy wykonanie tego zadania znajomym.

2. Zdjęcie należy opublikować w internecie, w tym w mediach społecznościowych, w taki spoób, aby były widoczne dla wszystkich. W jego opisie umieszczamy hasło akcji #zabierz5zlasu #NadleśnictwoWoziwoda. Następnie nominujemy znajomych.

3. Nominowane osoby muszą podjąć wyzwanie, pójść do lasu, zebrać min. 5 śmieci, sfotografować i nominować kolejne osoby. W ten sposób akcja się nakręca, a z lasu znikają kolejne śmieci.

4. Zdjęcie należy przesłać także do nadleśnictwa na adres dorota.rzaska-lis@torun.lasy.gov.pl do dnia 19.06.2020 r. Z zebranych fotografii utworzymy galerię, która będzie opublikowana na stronie internetowej nadleśnictwa oraz profilu FB. 

Każdy uczestnik akcji, który prześle dowód wykonania zadania otrzyma pamiątkowy certyfikat z akcji, a autorzy najciekawszych zdjęć upominek. Certyfikaty będą dostarczone za pośrednictwem poczty elektronicznej do samodzielnego wydruku.

Osoby, które chcą otrzymać certyfikat muszą wraz ze zdjęciem przesłać zgodę na publikację zdjecia w celu promocji akcji  i przetwarzanie danych osobowych (druk do pobrania w załączniku).

Obecnie bardzo zależy nam na podjęciu tego typu inicjatyw, ponieważ w ostatnim czasie  bardzo dużo osób  szuka kontaktu z naturą alternatywnie do izolacji w domu.  Niestety często po wizycie w lesie pozostawiane są niechlubne pamiątki ludzkiej obecności, które negatywnie oddziaływają na środowisko.

Zanim bezmyślnie w lesie  pozostawimy śmieci uświadommy sobie, że:

1. Wiele odpadów jest toksycznych dla otoczenia, zalegają  w lesie niezabezpieczone.

2. Wokół wysypisk stwierdza się podwyższoną koncentrację metali ciężkich, resztki chemiczne, środki ochrony roślin, czy przeterminowane leki przenikają w głąb gleby i do wód gruntowych. Szkodliwe substancje przenikają również do atmosfery.

3. Rozkładające się nieczystości stanowią pożywkę dla bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.

4. Nieprzyjemne zapachy z kolei przyciągają zwierzęta (szczury, komary, muchy) roznoszące groźne choroby, 

5. Torebki foliowe rozrzucone po lesie, nierzadko konsumowane przez zwierzęta leśne wraz z resztkami pokarmu,

6. Odłamki szkła lub metalu oraz sznurki mogą przyczynić się do okaleczenia zwierząt,

7. W pamięci osób korzystających rekreacyjnie z przyrody pozostaje przykre wrażenie,

8. Zeszpecony krajobraz jest świadectwem braku poszanowania dla natury przez człowieka i stanowi wzorzec negatywnej postawy, przekazywany najmłodszej części społeczeństwa,

9. Naturalny czas rozkładu problematycznych pozostałości w wielu przypadkach trwa latami. Dla przykładu rozkład puszki blaszanej trwa 40-80  lat, puszki aluminiowej po napojach– 80–100 lat, plastikowej butelki – około 500, a opony samochodowej około 300 lat.

Zapraszamy do udziału w tej inicjatywie. Liczymy na Państwa zainteresowanie.