Lista aktualności Lista aktualności

30 lat po reaktywacji

24 listopada bieżącego roku (w miniony piątek) Nadleśnictwo Woziwoda obchodziło jubileusz 30-lecia reaktywacji jednostki. To jedno z najstarszych nadleśnictw funkcjonujących na terenie Borów Tucholskich. Jego początki sięgają okresu zaboru pruskiego

Uroczystość jubileuszową rozpoczęto mszą świętą w intencji zmarłych pracowników nadleśnictwa. Odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie. Po jej zakończeniu zaproszeni goście udali się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Woziwodzie, aby wziąć udział odsłonięciu tablicy pamiątkowej i nadaniu ośrodkowi edukacji imienia Zbigniewa Grugela, byłego (zmarłego) Nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda.

Nadleśniczy jako pierwszy kierownik jednostki po reaktywacji, przyczynił się do utworzenia centrum edukacyjnego w Woziwodzie w latach 1995-97. Uroczyste odsłonięcie tablicy umieszczonej tuż przy wejściu do obiektu powierzono rodzinie zmarłego nadleśniczego w asyście koordynatora edukacji przyrodniczo-leśnej z ramienia nadleśnictwa oraz zaproszonego emerytowanego kierownika zespołu ds. komunikacji, edukacji i promocji działającego wówczas przy RDLP w Toruniu-Tadeusza Chrzanowskiego.

Uroczystości odbyły się w restauracji „Panorama” w Tucholi. Towarzyszyły im prezentacje nawiązujące tematycznie do początków istnienia nadleśnictwa. Historię sięgającą do momentu likwidacji jednostki ( która miała miejsce w roku 1972 r.) przedstawił uczestnikom miejscowy historyk i jednocześnie pasjonat historii regionu- Jerzy Szwankowski. W tym czasie nadleśnictwo zniknęło bowiem z mapy na dwadzieścia lat, aby stać się obrębem Nadleśnictwa Tuchola. Dopiero w styczniu 1993 r. reaktywowano jednostkę, która funkcjonuje do dzisiaj.

Kolejna prezentacja dotyczyła „nowszej” historii, czyli wydarzeń po przywróceniu nadleśnictwa do obecnej chwili. Prelekcje oraz wystąpienia zaproszonych gości zakończyły się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych.

Dziękujemy uczestnikom za udział i  miłe życzenia!