Lista aktualności Lista aktualności

Borowiacy na XVI Smażeniu Powideł w Mniszkach

18 września Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach (województwo wielkopolskie) zapraszało na XVI Smażenie Powideł w Mniszkach. Inicjatywa ta od lat przyciąga tysiące wielbicieli regionalnej kuchni, starych rzemiosł i tradycji oraz rękodzieła

Program przedsięwzięcia zachęcał do zwiedzania wystaw znajdujących się na terenie centrum edukacji, prezentujących ginące zawody, degustacji potraw przygotowanych przez lokalne podmioty oraz koła gospodyń wiejskich oraz  do zakupu dań sporządzonych według dawnych receptur (przy czym oferty kulinarne w tym dniu zdominowała śliwka). W trakcie dnia pełnego atrakcji czas umilały uczestnikom występy muzyczne zespołów folkowych i jazzowych oraz  przeróżne spektakle.

W promocję kultury regionalnej włączyła się również grupa przedstawicieli z Borów Tucholskich. Tradycje borowiackie oraz walory przyrodnicze i turystyczne Borów prezentowali pracownicy i członkowie Muzeum Borów Tucholskich, Borowiackiego Towarzystwa Kultury, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Nadleśnictwo Woziwoda. Odwiedzający wspólne stoisko mieli okazję do podjęcia prób obsługi kołowrotka, tkania na krosnach, wykonania haftu borowiackiego oraz zabawek z drewna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny, służące poznaniu gwary borowiackiej.

Oprawę stoiska przygotowanego przez Borowiaków stanowiła sztuka ludowa, czyli hafty borowiackie i koronki, wyroby ręczne z filcu, plecionki z wikliny i korzeni oraz drewniane rzeźby i zabawki.  Goście zainteresowani kulturą i przyrodą Borów mogli liczyć na rozmowy i uzyskanie informacji, materiałów informacyjnych w postaci ulotek, folderów oraz map, otrzymać drobne  upominki oraz degustować śliwki cynamonki lub tzw. kucha z ajerflałmą, grużelką i glancem (placek ze śliwką, kruszonką i lukrem). Wspólne rozmowy stanowiły okazję do promocji lasów oraz projektu „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”, realizowanego przez Nadleśnictwo Woziwoda dzięki dotacji z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.