Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs „Leśnik w pracy. Leśnictwo a zrównoważony rozwój” zakończony

Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród było ostatnim jego etapem

Dnia 7. grudnia br. zakończył się konkurs pt. „Leśnik w pracy. Leśnictwo a zrównoważony rozwój”. Spotkanie podsumowujące odbyło się Zielonej Szkole. Do Woziwody na nasze zaproszenie przybyli laureaci, osoby wyróżnione wraz z opiekunami.

Po powitaniu przez nadleśniczego zebrani goście wysłuchali uwag i wniosków, którymi podzielił się na forum przedstawiciel komisji konkursowej. Później nastąpiła najbardziej oczekiwana przez uczestników część spotkania - uroczyste wręczenie nagród. Zwycięzcy konkursu we własnym gronie mogli w radosnej atmosferze poddać się wspólnym konwersacjom, podziwianiu nagrodzonych prac oraz wykonaniu pamiątkowego zdjęcia.

Przygotowania  trwały od połowy października

Przez okres prawie półtora  miesiąca uczniowie okolicznych szkół mieli szanse wziąć udział w zajęciach proponowanych przez nadleśnictwo, z czego bardzo chętnie korzystały przede wszystkim szkoły z terenu Gminy Tuchola. Edukując dzieci i młodzież zdradzaliśmy tajniki leśnej profesji mówiąc o leśnych pracach, drodze którą musi przebyć młody człowiek w kierunku zdobycia zawodu leśnika. Prowadząc zajęcia ze starszymi grupami wiekowymi większy nacisk kładliśmy na kwestie realizacji przez leśnictwo założeń zrównoważonego rozwoju  przybliżając ideę zrównoważonej gospodarki leśnej, zasadność ubiegania się Lasów o przyznanie „leśnych certyfikatów” FSC i PEFC.  W rezultacie, zgodnie z regulaminowymi wytycznymi, otrzymaliśmy prace plastyczne i portfolia w interesujących, różnorodnych formach.

Obecnie zakończyła się piąta edycja

Po raz pierwszy konkurs zorganizowaliśmy  w 2014 r.  Tematem był wówczas „Leśnik w pracy”. Kolejne edycje dotyczyły  relacji las-środowisko-człowiek, roli drewna jako surowca ekologicznego, wpływu lasu na kształtowanie klimatu lokalnego i globalnego ( w tym roli jaką odgrywa drewno i las w biosekwestracji węgla). I ponownie, w bieżącym roku powróciliśmy tematycznie do zagadnień leśnictwa... Gdy zaczynaliśmy do oceny dostarczono niespełna 100 prac, obecnie otrzymaliśmy prawie 300(!). Zostały nadesłane przez 15 szkół i przedszkoli z terenu Gminy Tuchola i Gminy Czersk oraz innych pobliskich gmin. Wspominając ten fakt nasuwa się optymistyczna refleksja. Inicjatywa się rozwija pomimo, że zadanie nie było łatwe.

Konkurs od chwili gdy został zainicjowany przyjął formułę: praca plastyczna- konkurs wiedzy (teczka/portfolio), funkcjonującą do tej pory. Młodsze dzieci miały za zadanie wykonanie w dowolnej technice pracy plastycznej, starsi uczestnicy (od VI klasy szkoły podstawowej do szkół ponadpodstawowych) musieli wykazać się wiedzą. Wykonanie teczki zawierającej przekaz zgodny z tematem wymagało dużego wkładu pracy oraz znajomości tematu. Komisja dokonująca oceny prac pod uwagę brała oprócz aspektu wiedzy- oryginalność i walory plastyczne.

Rywalizacja była duża

Spowodowała ją znaczna frekwencja uczestników. Zdarzało się, że w ramach jednej kategorii konkurowało ze sobą nawet 70 osób. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem i coraz lepszy jego poziom, jury zdecydowało się na przyznanie aż 52 nagród- 32 lokat i 20 wyróżnień, w sześciu kategoriach wiekowych.

W ocenie prac brali udział pracownicy nadleśnictwa: Arkadiusz Podlaszewski, Witold Nyske, Dorota Rząska-Lis oraz współpracujący regularnie z nadleśnictwem nauczyciele: Mariola Wenda z Technikum Leśnego w Tucholi i  Anna Narloch ze Szkoły Podstawowej w Stobnie.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu laureaci otrzymali atrakcyjniejsze nagrody rzeczowe.