Lista aktualności Lista aktualności

Obrączka dla bielika

Wraz z nastaniem maja przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów z regionu kujawsko -pomorskiego tradycyjnie rozpoczęli sezon ornitologiczny. Obecnie w wielu nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu podejmuje się działania na rzecz ochrony bielików, o czym ostatnio często dowiadujemy się z mediów społecznościowych oraz portali różnych jednostek

Ornitolodzy przystąpili do akcji obrączkowania bielików w gniazdach, znajdujących się głównie w Borach Tucholskich, na terenie dwunastu nadleśnictw. Pomyślność przedsięwzięcia jest jednak uzależnione od tego, czy ptakom udało się w tym roku wyprowadzić potomstwo. Jeśli się powiedzie, będziemy mieć pełną wiedzę o ich przemieszczaniu się, areale osobniczym oraz zakładanych lęgach. Podczas obrączkowania pisklęta są również mierzone i ważone. Można więc przy okazji stwierdzić w jakiej są kondycji.

W piątek (21 maja)jedna z takich akcji miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Woziwoda. W kolejnym gnieździe pojawiło się bowiem pisklę. Oto krótka fotorelacja z obrączkowania.