Lista aktualności Lista aktualności

Ostatnia podróż "Inki"

„Ostatnią misją „Inki” była podróż do Malborka, Gdańska i Olsztyna. Zlecił ją por. „Leszek”, zastępca „Żelaznego”… Sanitariuszka miała zdobyć lekarstwa potrzebne oddziałowi i dowiedzieć się, dlaczego „Żelazny” tak długo nie wracał...."

"...Wyruszyła 13 lipca ze wsi Zwierzyniec z domu zaprzyjaźnionych z partyzantami Łytkowskich w towarzystwie Henryka Kazimierczaka „Czajki”. Po wykonaniu zadania miała stawić się 20 lipca w Lipowej Tucholskiej”- czytamy w materiałach opublikowanych na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Na okoliczność upamiętnienia 75.rocznicy ostatniej podróży Danuty Siedzikówny  Wójt Gminy Śliwice, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL zapraszali w minioną niedzielę (5 września) na  stację PKP w Lipowej Tucholskiej oraz do pobliskiej miejscowości Zwierzyniec. Obie  lokalizacje znajdują się na terenie Nadleśnictwa Woziwoda.

W tym uroczystym dniu na ścianie budynku stacji zawisła tablica pamiątkowa o treści ” W hołdzie ppor. Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. 13 lipca 1948 r. ze stacji Lipowa Tucholska wyruszyła wypełnić swoje ostatnie zadanie w walce o niepodległość i wolną Polskę. 28 sierpnia 1948 r. w wieku 17 lat została zamordowana przez komunistów w gdańskim więzieniu. Chwała Bohaterom! ". Z kolei na terenie posiadłości rodziny Łytkowskich, gdzie Inka często przebywała, została odsłonięta i poświęcona  Kapliczka Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wydarzenie  odbywało się pod patronatem honorowym  Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. W uroczystości wzięli udział  m.in. przedstawiciele rządu, samorządów,  IPN, służb mundurowych, harcerzy, placówek oświatowych, działacze nar rzecz upamiętniania żołnierzy wyklętych, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz zaproszeni goście. Oprawę wydarzenia zapewniła Kompania Honorowa 81 Batalionu Lekkiej Piechoty z Torunia. Wśród licznych delegatów nie zabrakło również miejscowych leśników.

Więcej informacji na temat Inki Ostatnia misja - Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie (ipn.gov.pl).

Szersza fotorelacja z uroczystości na stronie internetowej Gminy Śliwice