Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta na Kaszubach

Podczas dwudniowego szkolenia wyjazdowego pracownicy Nadleśnictwa Woziwoda poznawali lasy, kulturę oraz uroki Pojezierza Kaszubskiego

W dniach 9-10 listopada wzięliśmy udział  w szkoleniu wyjazdowym, które odbyło się na terenie nadleśnictw Kartuzy oraz Kaliska. W trakcie dwudniowego pobytu poznawaliśmy specyfikę gospodarki leśnej prowadzonej przez miejscowych kolegów z branży, zabytki kultury materialnej znajdujące się na terenie lasów oraz kulturę i piękno Pojezierza Kaszubskiego
 
W leśnych ostępach Nadleśnictwa Kartuzy
 
Pracownicy Nadleśnictwa Kartuzy powitali nas na terenie Leśnictwa Uniradze, gdzie przedstawiono nam podstawowe informacje na temat działalności nadleśnictwa, warunków przyrodniczych, ochrony przyrody oraz gospodarki leśnej. Zaprezentowano nam własne koncepcje turystycznego zagospodarowania lasu na przykładzie miejsc postoju pojazdów. Nie mniej jednak głównym obiektem zainteresowania był jak zawsze las i realizacja zadań gospodarczych w realiach nieco odmiennych od naszych, borowych. W strukturze siedlisk Nadleśnictwa Kartuzy przeważają bowiem siedliska lasowe, stanowiąc 77 proc. powierzchni leśnej, a gatunki główne lasotwórcze to sosna, buk i świerk.
Kartuzcy leśnicy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie powodzenia i pielęgnacji odnowień naturalnych jodły i buka oraz świerka. Ostatni z wymienionych gatunków odznacza się tu dużą dynamiką wzrostu i rozprzestrzenia się w sposób naturalny, a efekty tego sposobu odnowienia mogliśmy zaobserwować w terenie, pomimo to, że występuje poza granicami swego naturalnego zasięgu i jest, zdaniem niektórych ekologów, niepożądanym składnikiem drzewostanów. Zwrócono nam również uwagę na znany nam dobrze problem zamierania tego gatunku.
 
Na terenie Nadleśnictwo Kartuzy znajduje się wiele ciekawych miejsc prezentujących walory krajobrazowe, przyrodnicze kulturowe, turystyczne i edukacyjne Pojezierza Kaszubskiego
 
 
Jednym z atrakcji kulturowych pierwszego dnia pobytu, zapewnionych przez gospodarzy było odwiedzenie j cmentarzyska kurhanowego Uniradze-Przewóz położonego w lesie niedaleko Stężycy. Znajdują się tam co najmniej 2763 kurhany, w których przez ponad 2000 lat chowano zmarłych mieszkańców Pomorza.
Kolejnym punktem programu szkolenia był wyjazd do rezerwatu przyrody "Szczyt Wieżyca" Ochroną objęty jest dobrze zachowany fragment lasu bukowego na najwyższym wzniesieniu (329 m n.p.m.), który mogliśmy podziwiać z ok. 35-metrowej wieży widokowej. Gospodarze zwrócili uwagę na istnienie dysonansu pomiędzy celem ochrony tego obszaru, a turystycznym zagospodarowaniem lasu w związku z dużym zagęszczeniem ruchu turystycznego w tym obiekcie.
Kończąc nasza edukację pierwszego dnia, zajrzeliśmy do znajdującego się w sąsiedztwie Wieżycy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Pod opieką przewodnika, doskonale władającego językiem kaszubskim oglądaliśmy atrakcje tego miejsca, m.in. najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, bunkier TOW "Gryf Pomorski", największy fortepian świata. Zwiedziliśmy obiekt będący zazwyczaj głównym celem przyjazdu turystów do tego miejsca- "Dom do Góry Nogami"
Z początkiem drugiego dnia udaliśmy się do Chmielna. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie to kolejnym przystanek w naszej służbowej podróży. Jest pamiątką kilkupokoleniowej pracy rodziny o nazwisku Necel, zajmującej się garncarstwem. Mieliśmy tu możliwość obserwować cześć procesu powstawania naczyń oraz podziwiać oryginalną ornamentykę kaszubską.
 
Arboretum  Wirty
 
Miejsce to oddalone od siedziby naszego nadleśnictwa o około 50 km było ostatnim punktem naszego szkolenia. Dzięki gościnności pracowników Nadleśnictwa Kaliska przebywając na  powierzchniach doświadczalnych założonych przez profesora Schwappacha obserwowaliśmy efekty naturalizacji drzew obcego pochodzenia.  Okazało się, że nawet przemieszczając się po ogrodzie jesienną porą można dostrzec wiele gatunków, odmian i form roślin i piękno tego miejsca.
 
Refleksja
 
Odwiedziny stały się dla nas okazją do cennej w leśnej profesji wymiany doświadczeń i poglądów w trudnych do rozwiązania kwestiach zawodowych oraz nawiązania nowych kontaktów. Podczas wizyty nasi koledzy mieli więc bezpośrednią możliwość konfrontacji z problemami, z jakimi borykają się leśnicy w innej jednostce. Naturalność świerka pospolitego oraz problem jego zamierania, wykorzystanie jodły i daglezji zielonej w gospodarce leśnej uznawanych za gatunki „obce", znaczenie buka w drzewostanach, szkodnictwo leśne – to przykłady tematów do wspólnych, emocjonujących dyskusji. Poznane miejsca to nie tylko lekcja dobrych praktyk służących doskonaleniu gospodarki leśnej, zachowaniu lokalnych tradycji i historii jak i również ciekawych rozwiązań, które możemy wykorzystać w  rekreacyjno – turystycznym planowaniu przestrzeni leśnej oraz edukacji.