Asset Publisher Asset Publisher

Uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi zakończyli praktyki

Po długiej nieobecności spowodowanej ograniczeniami z tytułu rozprzestrzeniania się SARS COV-2 na terenie nadleśnictwa pojawili się uczniowie Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym przystąpili do praktyk zawodowych, zdobywając kolejne doświadczenia i kwalifikacje zawodowe

Praktyki odbywały się przez dwa tygodnie na terenie Leśnictwa Zielonka. Zakończyły się w piątek (18 września). 

Ich tematyka dotyczyła użytkowania lasu, co oznacza, że młodzież uczyła się zasad obowiązujących podczas procesu pozyskania drewna w lesie. Edukacja obejmowała naukę stosowania różnych metod ścinki drzew, zapewniających operatorowi pilarki bezpieczeństwo wykonania tej czynności. Nauczano również tzw. szacunku brakarskiego, polegającego na ocenie przydatności użytkowej oraz pomiarze wyznaczonych do wycięcia drzew.

Manipulacja i odbiórka drewna była kolejnym tematem podejmowanym podczas nauki zawodu.Podczas prac trwających w lesie, drzewo po ścięciu pozbawiane jest konarów i przycinane się je na odpowiedni wymiar (to tzw. manipulowanie surowca), a powstały w tym momencie surowiec drzewny układa w stosy lub mygły. W trakcie ponownego pomiaru i  oceny drewna dokonuje się tzw. odbiórki.

Młodzież w trakcie praktyk poznaje wszystkie opisane wyżej prace. Jako przyszli leśnicy będą wykorzystywać zdobyta wiedzę, nadzorując wykonywane przez zewnętrzne zakłady świadczące usługi dla leśnictwa (ZUL) prace. W ramach nauki zawodu istnieje możliwość zdobycia uprawnień drwala –operatora pilarki spalinowej. Może to nastąpić po zdaniu stosownego egzaminu. Wielu uczniów podczas praktyk takie właśnie kwalifikacje uzyskuje.