Asset Publisher Asset Publisher

Wspólnie dla dzieci z Ukrainy

Tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, pracownikom nadleśnictwa przyszło zmierzyć się z niełatwym zadaniem. Kilka ukraińskich matek wraz z dziećmi, które w obawie o życie najbliższych opuściły domy rodzinne, znalazło schronienie w budynku Zielonej Szkoły

Już trzy miesiące pracownicy nadleśnictwa angażują się w pomoc rodzinom. Poza wsparciem służącym zapewnieniu podstawowych potrzeb ludzkich (m.in: dostarczenie artykułów spożywczych, odzieży, środków higienicznych, udzielenie pomocy w dostępie do świadczeń zdrowotnych i socjalnych) podejmują próby uatrakcyjnienia czasu wolnego dzieciom przebywających w obiektach nadleśnictwa, aby chociaż na chwilę zapomniały o negatywnych doświadczeniach. Bywa także, że pomoc oferują osoby prywatne i  miejscowe organizacje, za co należą się im duże podziękowania.

Poznanie atrakcji przyrodniczych Woziwody oraz obiektów o charakterze turystyczno-edukacyjnym, poprzez wspólne spacery, ogniska, zwiedzanie wystawy przyrodniczej w ośrodku edukacji, czy  ścieżki przyrodniczo-leśnej to propozycja ze strony leśników, która została do tej pory mile przyjęta przez  gości. Nie mniej jednak ważny jest kontakt z osobami spoza grona pracowniczego. Pozwala na nawiązanie nowych znajomości i integrację ukraińskich dzieci ze środowiskiem.

Do tej pory uchodźców odwiedzili harcerze z tucholskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.  W ostatnich dwóch tygodniach na terenie nadleśnictwa odbyła się akcja sprzątania lasu połączona z wypoczynkiem na łonie natury z udziałem ukraińskich rodzin, przebywających na terenie Gminy Tuchola. Inicjatorem  tego spotkania była firma „Skarby Natury”.

21 maja z kolei przy współpracy nadleśnictwa z Kołem Łowieckim „Borus” oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy goście wzięli udział w pikniku rodzinnym zorganizowanym na okoliczność zbliżającego się Dnia Dziecka. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w konkurencjach, grach oraz sprawdzenia własnych zdolności plastycznych, skorzystania z przejażdżek melexem w otoczeniu urokliwej natury oraz nawiązania nowych znajomości przy wspólnym ognisku.

Dzięki  współpracy i zaangażowaniu wielu osób dzieci mogły chociaż przez chwilę poczuć namiastkę zwykłego życia i radości, które niestety pozostawiły w swojej ojczyźnie. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili :)