Asset Publisher Asset Publisher

Liczymy zwierzęta

Przełom lutego i marca jest momentem w którym leśnicy i myśliwi przystępują do liczenia zwierzyny. Przeprowadzana obecnie wielkoobszarowa inwentaryzacja jej stanu odbywa się na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu na mocy porozumienia zawartego między toruńską dyrekcją a zarządami okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego

Na terenie Nadleśnictwa Woziwoda inwentaryzację wykonywano 24-25 lutego bieżącego roku. Uczestniczyli w niej pracownicy nadleśnictwa, myśliwi oraz zakłady usług leśnych (łącznie 104 osoby). Do oceny liczebności zwierząt zastosowano metodę pędzeń próbnych.

Pędzenia przeprowadzono na ustalonych w sposób losowy dwunastu powierzchniach (około 1000 ha). Polegały na przejściu przez las grupy osób (tzw. tyralierą), które powodowało wypłoszenie zwierząt, dzięki czemu ustawieni  w stałych miejscach obserwatorzy mogli dostrzec zwierzęta i zaewidencjonować ich ilość. Jest to jedna z dokładniejszych metod.

Podczas  inwentaryzacji określa się również strukturę płciową i wiekową zwierząt. Informacje te są wykorzystywane podczas sporządzania planów łowieckich przez koła dzierżawiące obwody łowieckie od nadleśnictw. Myśliwi mogą zaplanować zarówno wykonanie odstrzałów, jaki i zagospodarowanie łowisk .

Na co dzień myśliwi stosują również inne metody oceny stanu zwierzyny, na przykład obserwacje całoroczne, które dostarczają wiedzy o preferencjach zwierząt do bytowania w określonym miejscu, ich kondycji, dostępności żeru, tendencjach do okresowego łączenia się w stada lub rozpraszania.  Wykonuje się je po to, aby dowiedzieć się czy zwierząt przybywa, czy też ubywa oraz jaki jest ich wpływ na środowisko. Pomocna okazuje się metoda tropienia na śniegu.

Trafność oceny liczebności oraz zagęszczenia populacji zwierząt przekłada się na jakość prowadzonej gospodarki łowieckiej i leśnej. Jest to źródło wiedzy o stanie populacji gatunków chronionych, np. wilków.