Asset Publisher Asset Publisher

Na 63.obchodach Dni Borów Tucholskich...

„Przyjeżdżajcie, las Was powita, a ludzie ugoszczą”- to hasło towarzyszące obchodom Dni Borów Tucholskich. Od ponad dwudziestu lat zaprasza turystów do odwiedzenia naszego regionu

Dni Borów są cyklem imprez organizowanych w okresie letnim, głównie w lipcowe weekendy. Zamysłem organizatorów jest zaprezentowanie bogactwa kultury borowiackiej  i tradycji inspirowanej naturą, w dużej mierze lasem. W przedsięwzięcie włączają się lokalne podmioty oferując, poza charakterystyczną dla regionu sztuką ludową i borowiacką kuchnią, szereg atrakcji, spośród których każdy może wybrać coś interesującego dla siebie. Dzień Folkloru Borowiackiego, Historyczny Pochód Borowiaków, wystawy sztuki ludowej, targi staroci, pojazdów zabytkowych, piknik militarny to nieliczne przykłady inicjatyw przygotowanych przez miejscowe instytucje i stowarzyszenia. Muzyczne urozmaicenie stanowią występy zespołów artystycznych

„Lasy Państwowe. Zapraszamy” na tucholskim  rynku

Swój wkład w organizację miejscowych, lipcowych wydarzeń wnoszą od wielu lat leśnicy. Corocznie przygotowywane jest stoisko edukacyjno- promocyjne, uczestniczymy też w pochodzie Borowiaków. Nadleśnictwo Woziwoda regularnie organizuje drzwi otwarte, oferując zwiedzenie kompleksu edukacyjnego.

W sobotni poranek (16 lipca) z inicjatywy grupy nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie (Woziwoda, Tuchola, Trzebciny, Osie oraz Dąbrowa) wraz z Nadleśnictwem Zamrzenica na tucholskim rynku powstało stoisko edukacyjno-promocyjne. Na odwiedzających stoisko czekały zadania edukacyjne, których tematyka odwoływała się do gospodarki leśnej, funkcji lasu, zastosowań drewna, zasad korzystania z lasu. Amatorzy dobrego jedzenia mieli okazję do degustacji zdrowych i smacznych produktów pochodzących " z lasu". Nie przeszkodziła nawet deszczowa aura.

Kontakt z leśnikiem w centrum miasta stwarzał sposobność do rozmów i uzyskania odpowiedzi na wiele pytań dotyczących lasu i leśnictwa. Aktywność  nagradzana była drobnymi upominkami w postaci albumów przyrodniczych, map, notesów i różnego typu wydawnictw. Najmłodszym proponowaliśmy zabawy edukacyjne, nakłaniając do poszukiwania rozwiązań rebusów, wykonania zadań o tematyce przyrodniczej.

W Historycznym Pochodzie Borowiaków

Równolegle w czasie funkcjonowania stoiska reprezentacja borowiackich nadlesnictw przemaszerowała ulicami Tucholi. W X Historycznym Pochodzie Borowiaków wzięły udział także miejscowe instytucje i stowarzyszenia, prezentując kulturę borowiacką, postacie i wydarzenia historyczne związane z regionem. Przedstawienie uczestników, omówienie walorów przyrodniczych i rekreacyjnych lasów oraz zakończenie miało miejsce na tucholskim rynku.

Drzwi Otwarte w Nadleśnictwie Woziwoda

17 lipca zapraszaliśmy mieszkańców okolic oraz turystów do odwiedzin nadleśnictwa podczas tzw. drzwi otwartych. Proponowalismy zwiedzanie ośrodka eudukacji, zachęcaliśmy do rodzinnych spacerów i aktywnosci w terenie oraz podziwiania miejscowej przyrody podczas przejażdżki melexem, Na odwiedzających czekali leśnicy, zachęcając do obejrzenia ekspozycji oraz korzystania z zabaw interaktywnych, umieszczonych w obiekcie. Jednoczesnie przekazywaliśmy naszym gościom informacje na temat projektu pn. "Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich", realizowanego przy wsparciu ze srodków Funduszy EOG na terenie nadleśnictw Woziwoda i Tuchola.

Dzieci w wieku powyżej pięciu lat mogły zaprezentować swoje zdolności plastyczne podczas konkursu pn. „Las z klimatem”. Aktywność uczestników konkursu oraz wykonawców innych proponowanych przez nas zadań edukacyjnych była wynagradzana upominkiem, a zwycięzcy konkursu wkrótce po ocenie prac konkursowych otrzymają dodatkowe nagrody, które zostaną dostarczone pod adres zamieszkania.

Podsumowując tegoroczne drzwi otwarte, warto podkreślić, że cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wyrażającym się zwiększoną frekwencją uczestników w stosunku do lat ubiegłych oraz zaangażowaniem podczas rozwiązywanie zadań.

Zapraszamy zatem wszystkich sympatyków lasu i Woziwody do odwiedzin w kolejnych latach!