Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny

Z przyjemnością informujemy o oddaniu do użytku infrastruktury Zielonego Punktu Kontrolnego (ZPK), która została  w 2017 roku częściowo zniszczona przez huragan. Naprawa została wykonana dzięki dotacji z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uzykanej w ramach realizacji projektu pn. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”

Huragan spowodował duże zmiany w topografii terenu na którym dotychczas znajdował się ZPK dlatego dokonaliśmy naprawy i  przy okazji modernizacji obiektu oraz aktualizacji map do biegów na orientację. Obecnie proponujemy również skorzystanie z naszej nowej oferty –orientacji precyzyjnej (OP). Polecamy ją osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz młodemu pokoleniu, stawiającemu swoje „pierwsze kroki” w orieneeringu.

infrastruktura rozlokowana jest na powierzchni około 6 km2 na polu namiotowym w Woziwodzie (w pobliżu Zielonej Szkoły) oraz na przyległych do niego terenach leśnych. Projekt „Zielony Punkt Kontrolny”(ZPK) to forma aktywnego wypoczynku na łonie natury, znakomity sposób na oderwanie się od zgiełku i pośpiechu codziennego życia. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków-punktów kontrolnych (w skrócie PK). Posługiwanie się mapą to jedna z bardziej przydatnych umiejętności. Przy jej pomocy łatwo odnaleźć się w nieznanym miejscu. W naszym projekcie proponujemy naukę posługiwania się mapą lub planem.

Jednocześnie pragniemy przekazać trochę wiedzy o lesie, w aktywnej formie edukacji leśnej. Na cele edukacyjne przygotowaliśmy scenariusze zajęć wraz z kartami pracy. Do obsługi ZPK i OP przydatna będzie aplikacja, którą można pobrać z naszej strony. Dostępna jest także w Google Play pod nazwą „ZPK Nadleśnictwo Woziwoda”.

WSZYSTKIE MATERIAŁY I INFORMACJE NIEZBĘDNE DO ZAPLANOWANIA ZAWODÓW LUB ZABAW Z WYKORZYSTANIEM  INFRASTRUKTURY ZIELONEGO PUNKTU KONTROLNEGO I ORIENTACJI PRECYZYJNEJ SĄ DOSTĘPNE DO POBRANIA W ZAKŁADCE STRONY:

TURYSTYKA/ZIELONY PUNKT KONTROLNY, ORIENTACJA PRECYZYJNA