Asset Publisher Asset Publisher

Transmisja z gniazda Bielików

Podgląd z łącza podstawowego:

Kliknij przycisk "play" na środku podglądu, aby oglądać na naszej stronie lub w "Obejrzyj na YouTube" aby przejść do bezpośredniej transmisji.

Przekaz online z gniazda bielika Haliaeetus albicilla w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.

Ponieważ bieliki są niezwykle ostrożne, dopiero po wielu latach udało się po raz trzeci uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej miało to miejsce jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012 r) i Nadleśnictwie Dobrocin (2013 r). W Nadleśnictwie Woziwoda kamera została umieszczona przy gnieździe w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej  Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów. Wcześniej orły gniazdowały od końca lat 90. XX w. nieopodal w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo dla rybołowa Pandion haliaetus wybudowane przez wolontariuszy KOO.  To stanowisko tych wyjątkowych ptaków istnieje więc co najmniej 25 lat!

W 2021 roku w połowie kwietnia ze złożonego jaja wykluło się jedno pisklę. Była to samica, której internauci nadali imię Wodzia. W 2022 roku były 3 młode bieliki, z czego przeżyły 2 Uno i Duo - samiec i samica.

Przed nami kolejny sezon długiego i wspaniałego serialu z życia rodziny bielików, rzadkich i pięknych ptaków! Zapraszamy do śledzenia i komentowania wydarzeń w czacie na kanale Youtube oraz na profilach FB Nadleśnictwa Woziwoda i Komitetu Ochrony Orłów.