Asset Publisher Asset Publisher

DZIEŃ ZIEMI 2024

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

Planeta kontra tworzywa sztuczne

To hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. Jednak każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.

Chyba większość z nas słysząc hasło „tworzywa sztuczne” myśli odruchowo „plastik”.

Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!

Ech, ten plastik

Foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby są wywożone do lasów, stanowiąc pułapki dla drobnych zwierząt. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 100 tys. m3 śmieci.

Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. A niestety problem plastiku stale rośnie. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.

Co proponuje Earthday.org, by zmniejszyć produkcję tworzyw sztucznych o 40% do 2040 roku:

  • podnoszenie świadomości społecznej na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej oraz położenie nacisku na przejrzystość badań;
  • stopniowe wycofywanie pojedynczych tworzyw sztucznych do 2030 r. i włączenie tych zobowiązań do Światowego Traktatu Narodów Zjednoczonych dotyczącego zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi w 2024 r.;
  • wspieranie polityki mającej na celu zwalczanie wpływu „szybkiej mody” na środowisko, która opiera się na stosowaniu materiałów syntetycznych wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak poliester i nylon;
  • wezwanie do inwestowania w innowacyjne technologie mające na celu znalezienie zrównoważonych alternatyw dla tworzyw sztucznych, powstających z ropy i toksycznych chemikaliów;
     

Do czego nas zachęca Earthday.org:

  • wspieraj albo podpisz petycję EDO, dotyczącą Światowego Traktatu Tworzyw Sztucznych. Tworzywa sztuczne stanowią globalne zagrożenie dla środowiska, różnorodności biologicznej i zdrowia ludzkiego. Tylko wspólny wysiłek mogą zapobiec nadciągającemu kryzysowi.
  • miej wpływ bezpośrednio ze swojego fotela!. Otrzymuj e-maile z postami, które możesz udostępniać na Facebooku i Twitterze, wzmacniając ruch ekologiczny i docierając do większej liczby osób za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
  • odrzuć szybką modę. Szybka moda napędza nadmierną konsumpcję, jednorazowość i szkody dla środowiska, jednocześnie utrwalając niesprawiedliwość społeczną poprzez wyzysk w pracy i brak nadzoru regulacyjnego. Dowiedz się, jak zbudować trwałą, niedrogą i modną szafę.
  • podejmij wyzwanie i zmniejsz zużycie plastiku, poprzez unikanie przedmiotów jednorazowego użytku. Udostępniaj przyjazne dla środowiska zmiany w mediach społecznościowych, używając #PlasticDetox i inspiruj innych podjęciem zmian w kierunku stylu życia wolnego od plastiku, aby wspólnie wpłynąć na przyszłość!
  • dokształcaj się temacie tworzyw sztucznych, zmień swoją perspektywę i zrozum jak mają one szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i planety. Wspieraj pozytywne zmiany.
  • zapoznaj się co w Twojej okolicy robi się by zwiększać świadomość na temat klimatu i jego ochrony.

 A co może zrobić każdy z nas codziennie:

  • Zakupy pakuj we własną torbę wielokrotnego użytku;
  • Używaj bidonu na wodę;
  • Napoje pij z własnego kubka;
  • Nie korzystaj z torebek foliowych;
  • Jedzenie do szkoły zabieraj w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”;
  • Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców;
  • W miarę możliwości nie kupuj odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

Trochę historii czyli skąd się wziął Dzień Ziemi

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.

Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi - 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę - 22 kwietnia.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, roślin, lasów. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu lat łączy ludzi na całym świecie, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku czy innych różnicujących kategorii.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego. Ważnym odbiorcą akcji są dzieci i młodzież, od których zależy przyszłość naszej planety.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi materiałami dotyczącymi problemu śmieci w lasach oraz zasadami prawidłowej segregacji odpadów.


Kolejna edycja akcji #sadziMY

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu, dają spokój i regenerują nasze siłyy witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec- drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

 

Każdy chętny możee zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, aby odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjechać z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Nadleśnictwo Woziwoda będzie przekazywać drzewka przed siedzibą nadleśnictwa

Zapraszamy po odbiór w godzinach 9.00-14.30.


Zmiana organizacji pracy nadleśnictwa

Informujeny, że 29 kwietnia br. jest dla pracowników nadleśnictwa dniem wolnym od pracy, w związku z czym biuro jest nieczynne.

 


Zmiana organizacji czasu pracy nadleśnictwa

Informujeny, że 29 kwietnia br. jest dla pracowników nadleśnictwa dniem wolnym od pracy, w związku z czym biuro jest nieczynne.

 


Mokradła i klimat na konferencji...

20-21 marca br. Nadleśnictwo Woziwoda zapraszało na konferencję naukową, która odbyła się w Tucholi na terenie pensjonatu „Panorama” oraz Nadleśnictwa Woziwoda. To ostatnie z trzech tego typu spotkań w gronie naukowym, organizowane na rzecz popularyzacji projektu pn. "Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich"

Celem spotkania było podsumowanie projektu, realizowanego przez Nadleśnictwo Woziwoda w partnerstwie z Nadleśnictwem Tuchola, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Norwegian  Institute for Nature Research, a także wymiana wiedzy i doświadczeń na temat potrzeb ochrony torfowisk oraz wpływu działalności człowieka i zmian klimatycznych na ekosystemy leśne. W gronie gości uczestniczących w spotkaniu znaleźli się przedstawiciele środowiska naukowego (Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, parków krajobrazowych, stowarzyszeń oraz samorządów.
Pierwszą sesję wykładową rozpoczął Stefan Konczal- Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda wraz z prof. dr hab. Mariuszem Lamentowiczem z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy wysłuchali prelekcji naukowców, leśników oraz stowarzyszeń działających na rzecz ochrony przyrody.

Goście mogli poznać pierwsze efekty realizacji projektu, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii lasów na terenie Borów Tucholskich, ich przekształceń, historii mokradeł oraz zmian klimatycznych. Tematem prelekcji była flora torfowisk, ich znaczenie oraz potrzeby tworzenia nowych parków narodowych i powiększania istniejących. Zaprezentowano również wydawnictwo- monografie naukową pt. "Jak chronić torfowiska w lasach", zawierającą rekomendacje ws. ochrony torfowisk, która powstała jako efekt pracy naukowców oraz leśników. Opracowanie przygotował prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz oraz nadleśniczy Stefan Konczal.


Podczas konferencji, ze względu na finansowanie projektu ze środków zewnętrznych, zaznaczono wkład państw-darczyńców (Norwegii, Liechtensteinu i Islandii) w realizację projektu. Projekt dotowany jest bowiem ze środków Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i obejmował realizację działań ochronnych na terenie najcenniejszych miejscowych rezerwatów przyrody. Kwota dotacji wynosi ponad 4,3 mln zł, co stanowi prawie 84 proc. całkowitego kosztu projektu. Jedno z planowanych zadań projektowych zakładało organizację trzech konferencji naukowych.


Więcej informacji na temat wsparcia Państw Darczyńców  na stronie: www.eegrants.pl oraz https://www.ochronacennychekosystemow.pl/


Publikacja "Jak chronić torfowiska w lasach"

Pobierz naszą publikację w wersji elektronicznej.

Link do pobrania wersji elektronicznej publikacji:

Jak chronić torfowiska w lasach

 


wykład M. grygoriuk.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (229k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 229k Herunterladen

IMG_7281.JPG_compressed.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (236k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 236k Herunterladen

DSC_5514.JPG_compressed.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (262k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 262k Herunterladen

DSC_5420.JPG_compressed.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (453k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 453k Herunterladen

DSC_5266.JPG_compressed.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (268k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 268k Herunterladen

częśc terenowa konferencji.jpeg (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 27.03.24 11:26

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
27.03.24 11:26
Status: Genehmigt
Herunterladen (219k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 219k Herunterladen


100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Zgłaszając propozycję stu nowych rezerwatów przyrody, Lasy Państwowe chcą uczcić jubileusz 100-lecia powstania organizacji.

W 1924 r., wraz z odradzaniem się polskiej państwowości, powstała instytucja Lasów Państwowych. Od początku istnienia jej misją jest zrównoważone zarządzanie lasami i powiększanie zasobów leśnych. Mimo wojny światowej, zmiany granic państwa, gospodarki planowej w czasach PRL, ta misja jest realizowana. Miedzy Odrą a Bugiem rośnie lesistość i zasoby drzewne.

- Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie stu nowych rezerwatów przyrody – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Prace już się toczą. Do dzisiaj z nadleśnictw spłynęło ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Każda z nich jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary. Oraz takie, w przypadku których istnieje najbardziej kompletne dane przyrodnicze. Po to, by zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów.

Leśnicy chcą działać transparentnie. Wybrane propozycje zostaną przedstawione Polkom i Polakom w Internecie. Tak by każdy po zapoznaniu się z opisem, zdjęciami i mapą mógł przedstawić swoje uwagi.

- Chcemy by nasza propozycja 100 rezerwatów odzwierciedlała różnorodność i bogactwo przyrodnicze lasów – deklaruje Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, który jest koordynatorem przedsięwzięcia. I dodaje: - W tych przypadkach, gdy zaistnieje kilka propozycji nazwy, chcemy dać szansę zagłosowania on-line na jedną z nich.

Jak będzie wyglądał kalendarz akcji ogłoszonej w Międzynarodowym Dniu Lasów? W ciągu najbliższych dwóch miesięcy leśnicy dokonają wyboru setki propozycji nowych rezerwatów i ogłoszą je w Internecie. Kolejny etap to kompletowanie dokumentacji, również w oparciu o uwagi strony społecznej: samorządów, przyrodników i mieszkańców okolic nowych rezerwatów. W drugiej połowie roku gotowe wnioski zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są władne by ustanowić rezerwaty.

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

- Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić – podsumowuje dyrektor Koss.


headquarters Nadleśnictwo Woziwoda
Nadleśnictwo Woziwoda
52 33 60 910 , IP: 1225100

Woziwoda 3

89-504 Legbąd

NIP 5610003287

Regon 090123304

KONTO BANKOWE: 71 2030 0045 1110 0000 0071 3620


Pokaż Nadleśnictwo Woziwoda na większej mapie

Nadleśniczy
Stefan Konczal
52 3360910, IP 1225121
Zastępca Nadleśniczego
Arkadiusz Podlaszewski
52 33 60 920, 602 237 038, IP1225311
Główny Księgowy
Ryszard Radziejewski
52 33 60 925, 795 592 036, IP 1225611
Inżynier Nadzoru
Wiesław Kiedrowski
52 33 60 917 , 692 445 420
Inżynier nadzoru
Agnieszka Wojnowska
52 33 60 917, 662 071 337

Dział Administracyjny

Grzegorz Grabański
Sekretarz
phone-abbreviation: 52 33 60 914, IP: 1225671, 604 449 115
Magdalena Jankowska
referent ds.administracji
phone-abbreviation: tel. 52 33 60 910 IP:1225100 , 692 445 424
Katarzyna Krupa
Referent ds. administracji
phone-abbreviation: 52 33 60 915 IP: 1225672

Dział Gospodarki Leśnej

Ilona Pilarska
Starszy specjalista SL ds. ochrony lasu, ochrony przyrody, zamówień publicznych i obsługi środków zewnętrznych
phone-abbreviation: 52 33 60 919 IP:1225335, 570 470 878
Aleksandra Gussmann
specjalista SL ds. zagospodarowania lasu, lasy nadzorowane
phone-abbreviation: 52 33 60 916 IP:1225331, 606 678 342
Waldemar Kwiatkowski
specjalista SL ds. użytkowania lasu
phone-abbreviation: 52 33 60 932 ; 664784061 IP:1225333
Agnieszka Nowakowska
specjalista ds.zagospodarowania lasu i zamówień publicznych
phone-abbreviation: 52 33 60 919 IP: 1225335

Dział Finansowo-Ksiegowy

Wiesława Czarnowska
Starszy Księgowy
phone-abbreviation: 52 33 60 927 IP: 1225612, 694 433 905
Beata Brzezińska
Starszy Ksiegowy
phone-abbreviation: 52 33 60 923 IP:1225613, 694 433 690
Bożena Jankowska
Specjalista ds. sprzedaży drewna
phone-abbreviation: 52 33 60 928 IP:1225600 696 097 147

Stanowisko ds.pracowniczych

Specjalista ds. pracowniczych
Karolina Kabat
phone-abbreviation: 52 33 60 911 IP:1225131

Posterunek Straży Leśnej

Marek Ligmann
Starszy Strażnik Leśny
phone-abbreviation: /fax: 52 33 60 930 IP:1225221, 602 695 416 tel. 602695416
Mariusz Maliszewski
Strażnik Leśny
phone-abbreviation: 692445421 IP:1225221,

Stanowisko ds. edukacji i promocji, mediów

Dorota Rząska-Lis
Starszy specjalista SL ds. edukacji leśnej
phone-abbreviation: 52 33 60 935 lub 696 029 395 IP:1225682

Stanowisko ds. administrowania SILP

Robert Piątkowski
Specjalista SL ds.administrowania SILP
phone-abbreviation: 52 3360 936 IP:1225336, 664 784 127

Konsultant ds. komunikacji społecznej

W odpowiedzi na oczekiwania społeczne dotyczące ochrony lasów, Lasy Państwowe wprowadziły stanowisko konsultanta ds. komunikacji społecznej.

Poniżej znajdują się dane osoby, która pełni rolę konsultanta w naszej jednostce:

 

Dorota Rząska-Lis

Starszy Specjalista SL. ds.edukacji leśnej

696 029 395

dorota.rzaska-lis@torun.lasy.gov.pl


Międzynarodowy Dzień Lasów 2024

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata.”  to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, że co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu.

Im lepiej poznamy lasy i im lepszymi analizami dysponujemy, tym lepiej możemy je chronić. Jako jedyny kraj w Europie możemy się pochwalić „hurtownią” danych o lasach. Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują  platformę „Bank Danych o Lasach” (BDL), która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od ich form własności.  W oparciu o BDL działają także m.in. mobilna aplikacja mBDL, aplikacja wspomagająca zarządzanie lasami prywatnymi czy aplikacja do kontroli i tworzenia danych na potrzeby uproszczonych planów urządzenia lasu. Bank Danych o Lasach jest dostępny dla każdego, jest bezpłatny i w pełni finansowany ze środków Lasów Państwowych.

Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Polska i Lasy Państwowe  mogą pochwalić się wyjątkowo skutecznym systemem ochrony przeciwpożarowej.  Jeśli chodzi o liczbę pożarów lasów w Europie, to Polskę wyprzedzają tylko dwa kraje z półwyspu iberyjskiego -  Portugalia i Hiszpania. Jednak w mediach nie słyszy się zbyt wiele o  ogromnych powierzchniach zniszczonych przez ogień. Dlaczego? Jest to niewątpliwa zasługa funkcjonującego w LP i ciągle doskonalonego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Celem systemu jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej, nie dopuszczając do rozwoju katastrofalnych pożarów wielkoobszarowych.

Jednym z elementów systemu ochrony ppoż. jest codzienny, bezpośredni pomiar wilgotności ściółki i parametrów meteorologicznych. Dzięki unikatowej w skali Europy metodzie możemy precyzyjnie ustalić stopień zagrożenia w danym dniu, na terenie całego kraju. Jest to możliwe tylko dlatego, że Lasy Państwowe pokrywają niemalże całą powierzchnię kraju.

Oprócz tego system tworzy wiele współpracujących ze sobą elementów m.in.: dostrzegalnie, kamery, dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, samoloty, śmigłowce, samochody patrolowo-gaśnicze, bazy sprzętu i pasy przeciwpożarowe. Dostrzegalnie tworzą system obserwacji, pokrywający monitoringiem większą część lasów w Polsce, w tym także lasy prywatne i parki narodowe. Gdy obserwator zauważa pożar nie ma znaczenia czy pali się las państwowy czy prywatny, akcja gaśnicza zostaje rozpoczęta.

Nowoczesne badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi. Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla obciążających środowisko materiałów, takich jak beton, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

To tylko kilka przykładów tego jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje technologiczne by w jak najlepszym stopniu móc realizować powierzone im zadanie opieki nad lasami, które stanowią 1/3 powierzchni naszego kraju. Łączymy ponad 100-letnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i osiągnięć naukowych.

Z najważniejszymi przesłaniami tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Lasów można zapoznać się na stronie FAO, a poniżej zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, przygotowanego przez FAO.


Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo w ciągu roku prowadzi sprzedaż detaliczną drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych, a w sezonie przedświątecznym choinek.

Sprzedaż odbywa się według zamieszczonych poniżej cenników

Choinki są dostępne w sprzedaży wyłącznie w okresie przedświątecznym w wybranych leśnictwach, tj: Dąbki, Ustronie, Lipowa, Komorza oraz Woziwoda


Cennik 2024.pdf (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Dorota Rząska-Lis, 18.03.24 08:55
Cennik sadzonek
Die Erzeugung der Vorschau wird einige Minuten in Anspruch nehmen.

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Dorota Rząska-Lis
18.03.24 08:55
Status: Genehmigt
Cennik sadzonek
Herunterladen (109k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 1 Monat 109k Herunterladen

Cisy nad Czerską Strugą

Rezerwat przyrody Cisy nad Czerska Strugą powstał w 1982 r. w celu zachowania stanowiska cisa (Taxus baccata). Teren rezerwatu pokrywa sandr będący częścią sandru Brdy. Drzewostany rosnące w rezerwacie to w większości jednogatunkowe, jednopiętrowe i równowiekowe sośniny sztucznego pochodzenia.

W środkowej, wilgotniejszej części występuje dość silnie przerzedzony przez huragan drzewostan brzozowo - świerkowy. Wielogatunkowy drzewostan ze znacznym udziałem gatunków liściastych występuje w południowo zachodniej części rezerwatu. Oprócz sosny i chronionego cisa rosną tu buk, dąb, lipa, brzoza i daglezja.

W południowej części rezerwatu przylegającym do Czerskiej Strugi znajduje się największe w rezerwacie skupisko chronionego cisa. Jest to najatrakcyjniejsza część rezerwatu, z drzewostanem wielogatunkowym, wielopiętrowym, która została ogrodzona. Około 0,5 km na wschód położone jest Jezioro Świdno.

Zbiorowiska roślinne rezerwatu zaklasyfikowano do trzech zespołów roślinnych. Na przeważającej powierzchni występuje subkontynentalny bór świeży Peucedano-Pinetum, w środkowej i północnej części, płatami występuje zespół subborealnego wilgotnego boru mieszanego Querco-Piceetum, natomiast w południowo-zachodniej części grąd subkontynentalny Tilio - Carpinetum.

Położony jest w Leśnictwie Lipce, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 237 Tuchola - Czersk, 3km od Czerska. W pobliże rezerwatu dotrzeć można pojazdem samochodowym, pozostawiając go na parkingu leśnym. Dalej odległość 200 m należy przejść pieszo. W miejscu postoju pojazdu i przy bramie rezerwatu znajdują się tablice informacyjne.