Asset Publisher Asset Publisher

Lasy i różnorodność biologiczna zbyt cenne, by je stracić

Do 21 marca pozostały trzy dni. Osiem lat temu dzień ten został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Lasów. Od tego czasu corocznie FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations)- Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa prowadzi kampanię zachęcającą społeczność międzynarodową do podjęcia inicjatyw związanych z tematyką lasów.

Przystępując do akcji w minionych latach Nadleśnictwo Woziwoda regularnie rozpoczynało cykl wiosennych przedsięwzięć z udziałem dzieci i młodzieży lokalnych szkół. W tym roku zrezygnowaliśmy ze wspólnych obchodów ze względu na aktualną sytuacja zagrożenia epidemicznego panującą obecnie na terenie kraju i na świecie. Nie mniej jednak ważne jest, aby upamiętnić ten dzień chociaż chwilą refleksji nad rolą jaką lasy pełnią w życiu człowieka i docenić ich dobroczynny wpływ na lokalny i globalny klimat. Ostatnie lata doświadczyły bowiem naturę i nas klęską huraganu, z której skutkami do dziś przychodzi się mierzyć leśnikom. Zmieniające się warunki klimatyczne, przejawiają się występowaniem anomalii pogodowych, które coraz częściej są odczuwalne.

Należy docenić jeszcze wiele ważnych funkcji wypełnianych przez lasy. Poza tym, że są źródłem różnych pożytków (np. drewna, owoców runa leśnego), determinują bytność wielu gatunków roślin i zwierząt, kształtują klimat przyległych terenów, regulują obieg wody w przyrodzie i przeciwdziałają powodziom. Drzewa i roślinność leśna porastając gleby chroni je przed erozją, a krajobraz przed stepowieniem. Las to naturalna bariera terenowa hamująca prędkość wiatru. Zapewnia korzystne warunki dla zdrowia i rekreacji społeczeństwa. Wchłaniając dwutlenek węgla z atmosfery i produkując tlen wypełnia nieocenioną rolę w poprawie jakości otaczającego nas powietrza.

Nie można zapominać o różnorodności biologicznej, w tym cennych siedliskach i gatunkach zachowywanych przez ekosystemy leśne. Dla przykładu na terenie Lasów Państwowych w 2018 r. zaewidencjonowano istnienie 1284 rezerwatów przyrody, 841 obszarów Natura 2000, 11167 pomników przyrody, 8316 użytków ekologicznych. Utworzono 3798 stref ochronnych wokół chronionych gatunków, podejmuje się rożne inicjatywy służące m.in. utrzymaniu  siedlisk i gatunków we właściwym stanie.

Jak podkreśla hasło tegorocznej edycji obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów – „Lasy i różnorodność biologiczna zbyt cenne, by je stracić”.

Co roku na świecie ubywa kilkanaście milionów hektarów lasów. Przyczyną jest rozwój cywilizacji i ludzka konsumpcja. Skutek to utrata bioróżnorodności, a w lasach zamieszkuje 80% wszystkich gatunków. Deforestacja negatywnie wpływa również na globalny bilans gazów cieplarnianych, zaburza obieg wody w przyrodzie, powodując skrajne zjawiska pogodowe jak susze i powodzie. O tym szczególnie w tym roku przypomina FAO.

Szanujmy zatem nasze „zielone płuca” i w trosce o ich dobro rozważajmy wybory konsumenckie. Kupujmy lokalne produkty, a te wykonane z drewna wyłącznie z certyfikatami FSC i PEFC. Świadczą one o pochodzeniu z lasów, gdzie jest prowadzone legalne pozyskanie.