Asset Publisher
Z Krakowa w Bory na ćwiczenia terenowe
22 maja 2025 roku na terenie Nadleśnictwa Woziwoda odbyły się kompleksowe ćwiczenia terenowe dla słuchaczy studiów II stopnia Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Celem zajęć było przybliżenie przyszłym leśnikom aktualnych wyzwań związanych z gospodarowaniem lasami w Polsce – zarówno tych wynikających z oddziaływania czynników biotycznych i abiotycznych, jak i zmieniających się oczekiwań społecznych wobec funkcji lasu.
Koordynatorem ćwiczeń był dr hab. inż. Stanisław Zięba, prof. URK, a ich program obejmował zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i zajęcia w terenie.
Spotkanie rozpoczęło się prelekcją Pana Włodzimierza Pamfila, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, który zapoznał studentów z planami oraz aktualnymi działaniami realizowanymi przez Dyrekcję oraz nadleśnictwa będące w zarządzie RDLP w Toruniu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda, Pan Arkadiusz Podlaszewski, przedstawił informacje na temat działalności naszej jednostki, walorów przyrodniczych, edukacyjnych, turystycznych oraz zrealizowanego w ostatnich latach projektu pn. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”. Z uwagi na fakt, że część kameralna ćwiczeń odbywała się na terenie kompleksu edukacyjnego uczestnicy mieli okazję zwiedzić zaplecze edukacyjne nadleśnictwa.
Część terenowa ćwiczeń rozpoczęła się wizytą w Leśnictwie Komorza, gdzie zaprezentowano sposób zagospodarowania terenów dotkniętych klęską huraganu z 2017 roku. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi łączenia odnowienia naturalnego sosny zwyczajnej z siewem dębu – metodą zastosowaną na terenie Leśnictwa Woziwoda.
Kolejnym punktem programu była wizyta w rezerwacie przyrody "Jeziorka Kozie", którego torfowiska wysokie i przejściowe prezentują unikatowe siedliska przyrodnicze. W tym kontekście przypomniano o efektach projektu, w ramach którego przeprowadzono działania ochronne w kilku miejscowych rezerwatach. Jednym z kluczowych rezultatów projektu. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich” było przeprowadzenie weryfikacji siedlisk przyrodniczych oraz utworzenie dwóch nowych rezerwatów o charakterze torfowiskowym na terenie nadleśnictwa ( „Torfowisko Jezierzba oraz „Torfowisko Rytki”).
Wyjazd do Leśnictwa Biała zamykał część praktyczną spotkania. Na miejscu przedyskutowano problem zamierania lasu, w tym przypadku jako skutek żerów owadzich oraz trwającej długotrwałej suszy. Studenci poznawali nowatorskie metody zagospodarowania powierzchni zniszczonych przez czynniki klimatyczne i biotyczne. Zastosowane rozwiązania są wynikiem współpracy naukowców i praktyków leśnictwa w ramach zespołu konsultacyjnego powołanego w ubiegłym roku przez dyrektora RDLP w Toruniu.
Wizyta studentów w Nadleśnictwie Woziwoda była doskonałą okazją do wymiany wiedzy, praktycznych doświadczeń oraz spojrzenia na las jako złożony, dynamiczny ekosystem wymagający nowoczesnego podejścia i zrównoważonego zarządzania.