Aktualności Aktualności

Powrót

Naukowcy i leśnicy rozmawiają o wpływie zwierzyny na stan lasu

Naukowcy i leśnicy rozmawiają o wpływie zwierzyny na stan lasu

“Określenie wpływu grodzeń przed zwierzyną na zachowania pokarmowe jeleniowatych i ich presję na ekosystemy leśne” stało się celem pracy badawczej prowadzonej aktualnie przez Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Na terenie Borów Tucholskich realizowany jest projekt naukowy w kierunku rozpoznania kwestii potrzeb ochrony zasobów leśnych przed zwierzyną. Rozpoczął się w 2020 roku i będzie kontynuowany w perspektywie pięcioletniej (do końca 2025 roku). Temat ten był kolejnym powodem do spotkania leśników z naukowcami, zorganizowanego na terenie Nadleśnictwa Woziwoda 18 października br.

Badaniem objęto ponad połowę powierzchni nadleśnictw Tuchola i Woziwoda, współtworzących wraz z sąsiednimi jednostkami Leśny Kompleks Promocyjny “Bory Tucholskie”. Do udziału w rozmowach zaproszono więc przedstawicieli środowiska leśników z nadleśnictw Trzebciny, Dąbrowa, Osie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu (zastępcę dyrektora Mikołaja Ziemblickiego ) oraz naukowców z IBL-u.

Kluczowe dla prowadzenia projektu badawczego było zebranie i prezentacja uczestnikom podstawowych danych o obszarze objętym programem. Pracownicy nadleśnictw wskazali zagrożenia występujące w terenie, przeanalizowali skalę odnowień zainicjowanych w ostatnich latach na terenach leśnych oraz oceniali rozmiar szkód spowodowanych przez zwierzynę leśną (głównie jelenie i sarny) poprzez zgryzanie sadzonek drzew sadzonych na powierzchniach leśnych lub tzw. spałowanie (zdzieranie kory zębami) młodych drzewek. Dyskutowano o potrzebach i formach zabezpieczania drzew przed szkodami.

Wprawdzie w ostatnich latach poziom liczebności populacji zwierzyny na terenie objętym badaniami spadł, niemniej jednak leśnicy uważają, że istnieje konieczność zabezpieczenie niektórych fragmentów lasu (gatunków liściastych), które są atrakcyjne ze względów pokarmowych dla zwierząt. Szczególnie tego typu praktyki należy wdrażać na terenach leśnych uszkodzonych przez owady, gdzie stwierdza się rozpad drzewostanów.


Nadleśnictwa i inne