Wydawca treści
Zielony Punkt Kontrolny
Zapraszamy do korzystania z Zielonego Punktu Kontrolnego
Z przyjemnością informujemy o oddaniu do użytku infrastruktury Zielonego Punktu Kontrolnego (ZPK), która została w 2017 roku częściowo zniszczona przez huragan. Naprawa została wykonana dzięki dotacji z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uzykanej w ramach realizacji projektu pn. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”
Huragan spowodował duże zmiany w topografii terenu na którym dotychczas znajdował się ZPK dlatego dokonaliśmy naprawy i przy okazji modernizacji obiektu oraz aktualizacji map do biegów na orientację. Obecnie proponujemy również skorzystanie z naszej nowej oferty –orientacji precyzyjnej (OP). Polecamy ją osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz młodemu pokoleniu, stawiającemu swoje „pierwsze kroki” w orieneeringu. Polecamy również uczestnikom spływów kajakowych.
infrastruktura rozlokowana jest na powierzchni około 6 km2 na polu namiotowym w Woziwodzie (w pobliżu Zielonej Szkoły) oraz na przyległych do niego terenach leśnych. Projekt „Zielony Punkt Kontrolny”(ZPK) to forma aktywnego wypoczynku na łonie natury, znakomity sposób na oderwanie się od zgiełku i pośpiechu codziennego życia. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków-punktów kontrolnych (w skrócie PK). Posługiwanie się mapą to jedna z bardziej przydatnych umiejętności. Przy jej pomocy łatwo odnaleźć się w nieznanym miejscu. W naszym projekcie proponujemy naukę posługiwania się mapą lub planem.
Jednocześnie pragniemy przekazać trochę wiedzy o lesie, w aktywnej formie edukacji leśnej. Na cele edukacyjne przygotowaliśmy scenariusze zajęć wraz z kartami pracy. Do obsługi ZPK i OP przydatna będzie aplikacja, którą można pobrać z naszej strony. Dostępna jest także w Google Play pod nazwą „ZPK Nadleśnictwo Woziwoda”.
Poniżej zamieszczamy wszystkie materiały do pobrania i zapoznania się oraz podstawowe informacje o mapie, orientacji w terenie. Prezentujemy kilka sposobów korzystania z naszej propozycji.
Jak skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego?
- Należy zapoznać się z przedstawionymi w broszurze zasadami orienteeringu. Wybrać odpowiednią dla siebie trasę, pobrać plik(i) (udostępnione bezpłatnie na stronach internetowych Nadleśnictwa Woziwoda oraz Fundacji „Sport i Przyroda” (OKBnOL) i wydrukować mapy. Można również pobrać aplikację mobilną i poruszać się przy pomocy mapy w niej dostępnej bezpłatnie w sklepie Play (ZPK Woziwoda);
- Pokonać trasę, potwierdzając obecność na punktach na karcie startowej lub skanując tagi NFC przy pomocy aplikacji mobilnej;
- Sprawdzić poprawność pokonania tras posługując się wzorami skasowanych kart startowych (aplikacja weryfikuje automatycznie).
Czym jest orienteering...
Orientering to pojęcie obejmujące wszelkie rodzaje aktywności, polegające na poruszaniu się w nieznanym terenie przy pomocy mapy i kompasu. W zawodach sportowych uczestnik odnajduje punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności. Start następuje w interwale czasowym (zwykle 3-minutowym). O kolejności na mecie decyduje krótszy czas pokonania trasy, przy czym klasyfikowani są zawodnicy, którzy odnaleźli prawidłowo wszystkie punkty kontrolne. Wybór drogi pomiędzy PK jest indywidualną sprawą zawodnika, zależną od jego umiejętności. Zawody odbywają się w formie biegowej, jazdy na rowerze, a zimą w formie biegu narciarskiego. Przeprowadza się także wiele imprez turystycznych, można też po prostu pójść z mapą na spacer. W formach turystyczno-rekreacyjnych używamy mapy i rozstawionych w terenie punktów kontrolnych, ale oczywiście nie ścigamy się, poruszamy się własnym tempem, możemy rozwiązywać po drodze dodatkowe zadania, w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę i odpocząć czy zachwycić się szczególnie pięknym widokiem...
Zielony Punkt Kontrolny to baza dla różnorodnych form aktywności. Korzystając z nich zawsze jednak pamiętajmy o zasadach zachowania się w lesie.