Aktuelles Aktuelles

Zurück

Apel Poległych z okazji Święta Niepodległości

Apel Poległych z okazji Święta Niepodległości

„Stajemy dziś do apelu pamięci, aby złożyć hołd Bohaterom Narodu Polskiego, tym, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, tym, którzy polegli w obronie ojczyzny i tym, którzy zginęli w trakcie misji zagranicznych i w trakcie służby. Pochylmy głowy w zadumie i skupieniu, aby uczcić pamięć poległych”- tak brzmią słowa Tomasza Krajewskiego, prowadzącego Apel Poległych, który odbył się na terenie Leśnictwa Lipce w dniu 4 listopada

W czwartek, przy Strażnicy Patriotyzmu i Pamięci im. Braci Gnacińskich pada z jego ust wiele nazwisk zasłużonych dla kraju osób, w tym leśników, m.in. Adama Loreta- Dyrektora Naczelnego Lasów Państwowych, Konstantego Kamińskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda, rozstrzelanego w Rudzkim Moście (Tuchola)  w 1939 roku przez hitlerowców, Emanuela Jankowskiego- Leśniczego Leśnictwa Ustronie, aresztowanego przez NKWD i deportowanego do ZSSR w 1945 roku oraz Leśniczego Leśnictwa Zielony Dół  o nazwisku Hermaciński, zamordowanego w okresie II wojny światowej z rąk hitlerowców.

Oprawę uroczystości zapewnili uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu z Bydgoszczy- klasy o profilu mundurowym. Salwę honorową dla uczenia poległych oddał pracownik szkoły instruktor Mikołaj Kozłowski Na zakończenie przedstawiono zebranym scenkę taktycznej ewakuacji rannego ze strefy zagrożenia.

W apelu wzięli udział Kanclerz Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, Burmistrz Czerska, Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Rozwoju Społeczno-Kulturalnego i Promocji Ziemi Słupskiej, Zaborów, Borów, Borów i Gochów „Naji Goche”, przedstawicie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, samorządów oraz delegacja Nadleśnictwa Woziwoda.


divisions-and-others

 

Sprzedaż

Sprzedaż