Aktuelles Aktuelles

Zurück

Święto Drzewa z uniwersytetem trzeciego wieku

Święto Drzewa z uniwersytetem trzeciego wieku

Około dwóch miesięcy temu odebraliśmy miłą telefoniczną zapowiedź wizyty słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Grupa ta co pewien czas odwiedza teren nadleśnictwa, ale tym razem okoliczność wizyty była niecodzienna. Powstał bowiem pomysł uhonorowania potomstwa najstarszego drzewa w okolicy, czyli dęba Zbyszko

Spotkanie odbyło się 11 października, więc dzień po inauguracji Święta Drzewa. Akcja ta jest znana dzięki aktywności Klubu Gaja w zakresie promowania ekologii. W partnerstwie m.in. z Lasami Państwowymi klub od lat popularyzuje tę inicjatywę. Nadleśnictwo Woziwoda również w przeszłości wielokrotnie włączało się w organizację obchodów z okazji Święta Drzewa.

Urodzinowa pamiątka

Poniedziałkowa wizyta seniorów z Bydgoszczy związana jest bezpośrednio z obchodami Święta Drzewa sprzed kilku lat. Dokładnie 17 października 2014 roku miało miejsce sadzenie kolejnego pokolenia pomnika przyrody Zbyszko. Wówczas w jego sąsiedztwie ulokowano sadzonki dwóch młodych dębów, wyhodowanych na miejscowej szkółce leśnej (jako Drzewa Wolności i Pokoju). Obecnie mija szósta rocznica „urodzin” drzewek ( jak to określają nasi goście).

Pobyt rozpoczął się od spotkania w ośrodku edukacji i prezentacji walorów przyrodniczych Nadleśnictwa Woziwoda oraz spaceru ścieżką edukacyjną, położoną w rezerwacie Dolina rzeki Brdy. Po części edukacyjnej grupa udała się do miejsca nasadzeń sprzed sześciu lat. Na okoliczność upamiętnienia tej chwili słuchacze bydgoskiego uniwersytetu przygotowali tabliczkę, na której widnieje napis: „Dęby-jako Drzewa Pokoju posadzili w dniu 17.X.2014 roku słuchacze Kazimierzowskiego UTW z Bydgoszczy”. Teraz wyrastająca w tle sedziwego rodzica młodzież z pewnością będzie zauważona.

Spotkanie w otoczeniu drzew przebiegało w artystycznej oprawie utworów literackich o tematyce przyrodniczej i leśnej, nawiązującej jednocześnie do tegorocznego hasła przewodniego Święta Drzewa, które brzmi „Święto Drzewa dla przyrody”.

Przeszczepić siłę dębu

Sędziwy dąb i jego potomstwo nie raz już był zauważony przez osoby odwiedzające woziwodzkie  lasy. Zapadł w pamięć nie tylko podczas obchodów Święta Drzewa, ale również podczas  przypadkowych pobytów o charakterze turystycznym i zajęć edukacyjnych. W 2015 roku jedna z grup zgłosiła ten przyrodniczy i kulturowy obiekt do konkursu na Drzewo Roku. Konkurs ten to kolejna propozycja Klubu Gaja z dziesięcioletnią tradycją. Ma na celu wypracowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Za każdym razem gdy tylko obchodzimy Święto Drzewa nie sposób nie przywołać historii, która wiąże się z dębem Zbyszko. Drzewo podczas wspomnianego konkursu zakwalifikowało się do finałowej szesnastki (8 miejsce poród 115 nadesłanych zgłoszeń). Zostało docenione przez dzieci z Zespołu Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy, które wiele razy odwiedzały Woziwodę. Zgłaszając drzewo do konkursu, załączyli następujący opis (naleźliśmy go na portalu ekogazeta.eu):

„Dąb Zbyszko jest niezwykle istotny dla dzieci leczących się i uczących w Zespole Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Drzewo, choć jest już w fazie obumierania, daje dzieciom siłę i otuchę podczas walki z chorobą. Wycieczka do Nadleśnictwa Woziwoda i spotkanie ze Zbyszkiem odbywa się cyklicznie. Pacjenci, którzy wiele miesięcy spędzili w szpitalnych łóżkach, mają możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą. Spotkanie ze Zbyszkiem to także pretekst do cennych lekcji historii i przyrody.

Dąb tak bardzo zakorzenił się w mentalności zarówno pacjentów, jak i personelu, że fundusze na zakup sprzętu dla ośrodka przeszczepu szpiku kostnego u dzieci zbierano pod hasłem „Przeszczepić siłę dębu”. Dzieci utożsamiają się z drzewem a przyjazd do Woziwody, świadczy o tym, że poradziły sobie z najgorszym, opuściły już łóżka szpitalne i są w okresie zdrowienia”.

Obowiązkowo więc należy zadbać o to, aby któreś z młodych drzewek mogło w przyszłości zastapić pomnik przyrody...


divisions-and-others

 

Sprzedaż

Sprzedaż